Decentralizacija bez fragmentacije: Novi pristup operativnom poslovanju

Decentralizacija

December 4, 2024

U savremenom poslovnom okruženju, gde se kompanije neprestano suočavaju sa izazovima globalizacije i digitalizacije, tradicionalni modeli poslovanja više nisu dovoljni. Da bi ostale konkurentne i prilagodljive, kompanije moraju da usvoje progresivne modele koji omogućavaju skaliranje i maksimizaciju vrednosti kroz sve operativne aspekte. Ovo znači strateški prelazak sa centralizovanih operacija ka agilnijim, tehnološki vođenim modelima koji mogu da odgovore na brze promene na tržištu.

“Često se decentralizacija pogrešno tumači kao fragmentacija, gde su zadaci i donošenje odluka raspršeni i nepovezani. Međutim, prava decentralizacija podrazumeva kohezivni okvir u kojem se autonomija i saradnja harmonično prepliću.” – više detalja baš na ovu temu u nastavku!

Orkestracija kao ključ uspeha

Često se u poslovnom svetu proslavlja onaj “EUREKA!” trenutak — onaj bljesak genijalnosti koji pokreće revolucionarnu ideju. Međutim, istinski motor napretka leži u sposobnosti kompanije da tu ideju sprovede u delo kroz efektivnu orkestraciju. Operativno snažne kompanije su tihi heroji inovacija;

Zašto?

One premošćuju jaz između sjajnih ideja i konkretnih rezultata, koristeći sofisticirane procese za pretvaranje vizije u stvarnost. Precizna egzekucija i nepokolebljiv fokus na operativnu izvrsnost postaju temelji na kojima se gradi uspeh.

Svetski Ekonomski Forum predstavlja jedan dobar primer na koji ćemo se naročito fokusirati. Naime, globalna tehnološka i investiciona grupa pod nazivom e& predstavlja taj odličan primer ovakvog pristupa – prema parametirma Svetskog Ekonomskog Formua.

Poslujući u 32 zemlje, sa pet različitih vertikala (vertikalnih hijerarhijskih struktura upravljanja) i brojnim podružnicama istih, kompanija e& upravlja složenom strukturom koja prevazilazi državne i kulturne granice.

Sa timom koji čini 90 različitih nacionalnosti, kompanija se suočava sa značajnim operativnim izazovima. Uprkos tome, e& nastavlja da se razvija, ubrzavajući digitalnu transformaciju i osnažujući društva širom sveta. Kroz ovo putovanje, kompanija je stekla dragocena iskustva u održavanju konzistentnosti u pružanju kvalitetnih usluga na različitim tržištima, sve vreme radeći ka ostvarivanju šireg cilja.

Decentralizacija kao pokretač agilnosti

Jedan od ključnih elemenata evolucije e& je decentralizacija. Ovaj pristup omogućava distribuiraniji i autonomniji model donošenja odluka i upravljanja, stvarajući agilan i responzivan ekosistem.

Decentralizacija pomaže kompaniji da navigira kroz složenosti globalnih operacija, istovremeno održavajući doslednost u kvalitetu usluga koje pruža. Na taj način, e& uspeva da ostvari svoju svrhu digitalnog osnaživanja društava.

Decentralizacija omogućava preduzećima da balansiraju između potrebe za kontrolom i standardizacijom i prednosti lokalne autonomije i prilagodljivosti. Kroz decentralizaciju određenih funkcija ili procesa donošenja odluka, kompanije mogu osnažiti lokalne timove da efikasnije odgovore na regionalne potrebe i uslove tržišta.

Ono što se pokazalo kao glavni indicator uspeha pri ovom modelu funkcionisanja jeste da može dovesti do povećane inovacije i inovativnosti u gotovo svim sektorima firme, poboljšanog zadovoljstva klijenata, unapređenih performansi i bolje međusobne saradnje.

Demistifikacija decentralizacije

Često se decentralizacija pogrešno tumači kao fragmentacija, gde su zadaci i donošenje odluka raspršeni i nepovezani. Međutim, prava decentralizacija podrazumeva kohezivni okvir u kojem se autonomija i saradnja harmonično prepliću.

Zamislite kompaniju kao timski sport: svaki član tima ima određenu autonomiju u svojim akcijama, ali svi rade zajedno ka zajedničkom cilju. Ovakav model omogućava brze odluke zasnovane na specifičnim situacijama, poput lokalnih tržišta i potreba klijenata, istovremeno osnažujući lokalne timove da donose brže i efikasnije odluke.

Suprotno tome, fragmentacija nastaje kada ne postoji jasna strategija ili komunikacija. Timovi rade izolovano, što vodi ka konfuziji, dupliranju napora i propuštenim prilikama.

Decentralizacija pomaže da se ovo izbegne, pružajući timovima veću kontrolu dok ostaju usklađeni sa ukupnim ciljevima kompanije. Međutim, ključno je pronaći balans između decentralizacije i centralizacije kako bi se osigurala jasna smernica i sveobuhvatna strategija.

Balans između centralizacije i decentralizacije

Vraćamo se na primer Svetskog Ekonomskog Foruma, odnosno kompanije e& koja upravlja portfoliom telekomunikacionih, fintech i lifestyle brendova kao što su Etisalat Cash u Egiptu, UPaisa u Pakistanu i Careem. Njihove decentralizovane operacije u zemljama sa nestabilnim valutama demonstriraju finansijsku otpornost i izdrživost, jer su podržane stabilnošću operacija u zemljama sa stabilnijim ekonomijama.

Postizanje pravog balansa između centralizacije i decentralizacije u upravljanju biznisom je ključno za efikasnost organizacije. Pronalaženje ravnoteže između kontrole, gde je to neophodno, i slobode za lokalne timove, ključ je uspeha.

Dakle apsolutna i krajnja decentralizacija takođe može biti vrlo problematična, ali dozirana i uravnotežena je zapravo prava mera koja nas vodi do uspeha!

Blockchain kao model za poslovne operacije – analogija zarad boljeg shvatanja!

Blockchain tehnologija, sa svojom decentralizovanom i sigurnom prirodom, pruža moćnu analogiju za decentralizovane operativne modele. Izgrađena na principima kao što su decentralizacija, nepromenljivost i transparentnost, blockchain omogućava operacije bez potrebe za centralnim autoritetom, osiguravajući pritom sigurnost i konzistentnost.

Usvajanjem ovih principa, kompanije mogu implementirati distribuirane procese donošenja odluka, gde više strana učestvuje i validira operacije bez posrednika.

U praksi, blockchain tehnologija omogućava lokalnu kontrolu i autonomiju kroz pametne ugovore i distribuirane knjige. U slučaju e&, automatizacija podržana veštačkom inteligencijom omogućila je da pozadinske operacije postanu brže i preciznije. Šta su to pozadinske operacije se objašnjava već u sledećm pasusu!

Njihova podružnica Careem, koja opslužuje 50 miliona korisnika u 74 grada, koristi veštačku inteligenciju za automatizaciju repetitivnih i dugotrajnih zadataka poput testiranja, otklanjanja grešaka i implementacije – pod ovim se podrazumevaju pozadinske operacije.

Ovo oslobađa vreme softverskim inženjerima da se fokusiraju na strateško razmišljanje i kreativnost.

Transformacija kroz decentralizaciju

Decentralizacija zahteva duboku transformaciju u strateškom razmišljanju, organizacionoj kulturi i operativnim praksama. Usvajanjem osnovnih principa blockchaina i negovanjem ekosistema inovacija, kompanije mogu redefinisati svoju ulogu i uticaj u brzo evoluirajućem digitalnom pejzažu.

Decentralizovani operativni modeli, koji naglašavaju osnaživanje timova i pojedinačnih poslovnih jedinica da donose odluke, mogu biti ključna komponenta ove transformacije.

Prihvatanjem decentralizacije, organizacije mogu povećati agilnost, poboljšati donošenje odluka i podstaći kulturu saradnje i inovacija. U svetu gde je brzina prilagođavanja promenama presudna, decentralizovani modeli poslovanja mogu pružiti konkurentsku prednost koja razlikuje uspešne kompanije od ostalih.

Naravučenije (da ne bude klasičan zaključak!)

U vremenu brzih tehnoloških promena i rastuće potrebe za digitalnim uslugama, kompanije moraju da preispitaju svoje operativne modele. Decentralizacija, kada se pravilno implementira, može pružiti fleksibilnost i agilnost neophodnu za uspeh na globalnom tržištu.

Kroz balansiranje između centralizovanog i decentralizovanog modela upravljanja firmom, organizacije mogu ostvariti operativnu izvrsnost, podstaći inovacije i, na kraju krajeva, ostvariti svoje šire ciljeve, što i jeste poenta svakog biznisa, zar ne?

Kompanije poput e& pokazuju kako decentralizovani modeli mogu biti uspešno implementirani, omogućavajući im da navigiraju kroz složenosti globalnog poslovanja dok ostaju fokusirane na pružanje vrednosti svojim klijentima i društvu u celini. Usvajanjem ovih principa, poslovna zajednica može se pripremiti za budućnost koja je već tu, spremna da bude oblikovana kroz inovacije i saradnju.

Želite li da vaša kompanija iskoristi prednosti decentralizacije i ostvari svoj puni potencijal? Biro za strateška planiranja je spreman da vam pomogne na tom putu. Zajedno možemo redefinisati vaše poslovne modele i pripremiti vas za budućnost koja je već stigla.Kontaktirajte nas još danas i saznajte kako možemo doprineti rastu i razvoju vašeg poslovanja.

Podeli:

NAZAD
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial